Ghid masuri costume, camasi, cravate, curele

Cum sa va masurati singuri
Un domn stie intotdeauna ca alegerea marimii potrivite este cheia catre un aspect elegant. Luati-va masurile cu atentie si va va fi usor sa gasiti tinuta cea mai confortabila si care va avantajeaza. Ideal ar fi ca masurile sa va fie luate de altcineva.

Gentlemen`s Corner a introdus din martie 2011 doua noi croieli: New Classic si New Slim Fit.
Cea mai noua croiala a camasilor Slim Fit Gentlemen`s Corner a fost lansata in 2014.

MASURI S M L XL XXL
Gat 38 3940 41 42 4344 4546
Latime umeri (platca) 42 4344 45 46 4748 4950
Bust 96 100104 108 112 116120 124128
Talie 86 9094 98 102 106110 114118
Lungime maneca 64.5 6565.5 66 66.5 6767.5 6869
Lungime camasa 79 79.580 80.5 81 81.582 82.583
MASURI S M L XL XXL
Gat 38 40 42 44 46
Latime umeri (platca) 46 48 50 52 54
Bust105 111 117 123 129
Talie101 107 113 119 125
Sold102 108 114 120 126
Lungime maneca61.5 62.5 63.5 64.5 65.5
Circumferinta maneca42 44 46 48 50
Lungime camasa fata74 76 78 80 82
Lungime camasa spate78 80 82 84 86
Gat (cm) 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Gat (inch)15 15 ½ 15 ¾ 16 16 ½ 17 17 ½ 17 ¾ 18
Bust110 110 114 118 121 124 130 130 137
Talie95 95 100 105 109 114 121 121 130
Lungime camasa76 76 77 78 79 80 82 82 84
MASURI S M L XL XXL
Gat 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Latime umeri (platca) 42 4444 4646 4848 5050
Bust100 106106 112112 118118 124124
Talie92 9696 100100 106106 112112
Sold100 106106 112112 118118 124 124
Lungime maneca65 6666 6767 6868 6969
Circumferinta maneca38 4040 4242 4444 4646
Lungime camasa79 8080 8181 8282 8383
GAT15 15 ½ 15 ¾ 16 16 ½ 17 17 ½ 17 ¾ 18
GAT (EUROPEAN)38 39 40 41 42 43 44 45 46
BUST102.87 107.95 110.49 113.03 118.11 123.19 128.27 130.81 133.35
TALIE95.25 100.33 102.87 105.41 110.49 115.57 120.65 123.19 125.73
MASURISMLXLXXL
GAT37-3839-4041-4243-4445-46
Lungime piept7477787981
Lungime camasa8082828585
Lungime maneca6263636565
Lungime platca47.550.5545556
Lungime manseta2527282828
Bust106114120130134
Talie106114120130134
Profunzime maneca5051515657
MASURI      
Gat47-4849-5051-52
Lungime piept848484
Lungime camasa8586.586.5
Lungime maneca65.565.565.5
Lungime platca586064
Lungime manseta283030
Bust152157164
Talie152157164
Profunzime maneca606363


1.CIRCUMFERINTA GAT
Plasati centimetrul in jurul gatului. Pentru a va asigura confort in purtare, luati masura cu un deget intre centimetru si gat. Asigurati-va ca centimetrul este la baza gatului, acolo unde gatul se intalneste cu umerii (vezi poza 1). Daca oscilati intre doua masuri este preferabil sa o alegeti pe cea mai mare.
2.LUNGIME PIEPT
Masurati din punctul unde umarul se intalneste cu gatul - in jos (vezi poza 2). In general, camasa se termina in partea superioara a coapsei, aceasta lungime face ca o camasa sa nu iasa din pantaloni cand va aplecati.
3.BUST
Stati in picioare cu mainile pe langa corp intr-o postura naturala fara sa va umflati pieptul. Apoi masurati in jurul partii celei mai proeminente a toracelui, cu centimetrul paralel cu podeaua, cu un deget intre centimetru si corp. Centimetrul va trece pe sub axile si in jurul pieptului (vezi poza 3). Barbatii cu muschii dorsali foarte dezvoltati se vor masura chiar sub brat, unde dorsalii sunt cei mai lati.
4.LUNGIME MANECA
Stand in picioare cu mainile pe langa corp intr-o postura naturala, masurati din partea exterioara a osului umarului pana la cca 2,5 cm sub incheietura mainii (vezi poza 4). Cand manecile au lungimea corecta, mansetele trebuie sa acopere incheietura si ajunga la baza degetului mare. Maneca trebuie sa fie suficient de lunga, chiar si cand bratul este indoit, nu numai cand ramane in pozitie verticala.
Cravatele au lungimea cca 150 cm, iar in partea cea mai lata masoara intre 8 si 9,5 cm.

Curelele au lungimea intre 115cm si 130 cm, cu latimea intre 3 si 3,5 cm, fiind ideale atat pentru costume, cat si pentru tinute casual.
REGULARMarime romana/germana4446485052545658606264
Marime italiana46R48R50R52R54R56R58R60R62R64R66R
SCURTMarime romana/germana2223242526272829303132
Marime italiana46S48S50S52S54S56S58S60S62S64S66S
LUNGMarime romana/germana86909498102106110114118122126
Marime italiana46L48L50L52L54L56L58L60L62L64L66L

Exista 3 tipuri de croieli pentru costume: Regular, Scurt si Lung. Diferentele ce apar intre cele 3 tipuri la nivelul sacoului sunt la lungimea manecii si la lungimea spatelui (lungime costum).
Exemplu - Lungimea manecii la Scurt este mai mica cu 2,5 cm fata de Regular, iar la Lung este mai mare cu 3 cm fata de Regular.
Lungimea spatelui la Scurt este mai mica cu 2,5 cm fata de Regular, iar Lung este mai mare cu 4 cm decat Regular.
Marime444648505254565860
Lungimea spatelui (cm)6970,5727374757676,577
Lungimea manecii (cm)63,16464,965,866,46767,667,968,2
Bust (semiperimetru - cm)515355575961636567
Talie (semiperimetru - cm)43,545,547,549,551,553,555,557,559,5

Exista mai multe tipuri de modele cu diferente mici intre ele, prezentarea fiecaruia cu multiple tabele pe fiecare croiala ar fi redundanta si foarte greoaie. Totusi, daca doriti lamuriri privind anumite dimensiuni, va rugam sa ne contactati. Stocul nostru cuprinde costume Slim Fit Regular, dar la comanda putem asigura si costume din gamele Scurt sau Lung.
REGULARMarime4446485052545658606264
Talie (perimetru - cm)788286909498102106110114118
Lungime exterioara (cm)110111,5113114,5116117,5119119,5120120,5121
Lungime interioara (cm)91,592,593,594,595,596,597,597,597,59898

Pantalonii vin nefinalizati in partea inferioara, puteti astfel sa va alegeti lungimea preferata la care sa purtati pantalonii. De asemenea au o rezerva la nivelul taliei, astfel pantalonii pot fi ajustati cu aproape un numar.
  • Pasul 1
    Se masoara pentru sacou prima data. Folosind centimetrul, masurati latimea spatelui, apoi in jurul pieptului (sub brat).
  • Pasul 2
    Masurati pentru lungimea manecilor. Se masoara de la varful umarului pana in zona incheieturii (in functie de ce lungime doriti). In ultimul rand se masoara lungimea sacoului (de la baza gatului pana la lungimea dorita, in general in dreptul zonei inghinale).
  • Pasul 3
    Masurati pentru pantaloni - in jurul taliei, cu un deget in interiorul centimetrului.
  • Pasul 4
    Masurati partea interioara a coapsei, din zona inghinala pana la nivelul piciorului (in functie de ce lungime doriti).
UK55.566.577.588.599.51010.51111.512
EU3939.54040.54141.54242.54343.54444.54545.546